טיפים מלגזות

5 טיפים לתחזוק נכון של מלגזות

תחזוקה ושמירה על המלגזה

תחזוקה נכונה יכולה להאריך את חיי המלגזה, למנוע תקלות מכאניות ובמקרים מסוימים אפילו להציל חיי אדם. אבל איך עושים את זה וכיצד הופכים את התחזוקה לחלק משגרת התפעול של המלגזה? הנה כל התשובות לפניכם 5 טיפים לתחזוק נכון של מלגזות שכדאי להכיר:

כל סוגי מלגזות מכל סוג דורשת תחזוקה. את התחזוקה צריך לבצע על פי הנחיות היצרן, לפי סוג הדגם ובהתאם לאופי השימוש. בין היתר, יש למשל הבדל בין האופן שבו מתחזקים מלגזות עם מנוע חשמלי לבין מלגזות דיזל או בנזין. כמו כן, יכול להיות שסוג התחזוקה המומלץ יהיה פקטור של המקום שבו משתמשים במלגזה – כמו למשל באולם סגור מול מפעל פתוח או שטח חקלאי.

החדשות הטובות הן שיש גם טיפים אחידים לתחזוקה של כל סוגי המלגזות. אם למשל רוצים להאריך את חיי המלגזה, רצוי לאמץ את הטיפים הללו מוקדם ולשלב אותם בתפעול של המלגזה. כמו כן, טיפים מסוימים מבטיחים שהמלגזה תפעל באופן תקין ולכן גם לא תסכן חיי אדם. אז ספציפית בשביל כל זה, 5 טיפים לתחזוק נכון של מלגזות שכדאי להכיר:

1. שמנו את המנגנונים

שימון של המנגנונים המכאניים הוא דוגמא מעולה לפעולה קטנה שעושה הבדל גדול. באמצעות השמו של הרכיבים השונים שמפעילים את המלגזה, אפשר למנוע ממה להיתקע ולהבטיח שהיא תמשיך לעבוד גם בתנאים שנחשבים קשים. בפועל, את השימון מבצעים אחרי ניקיון של המלגזה ועם שמנים שמאושרים על ידי היצרן והפירוט שלהם מופיע בספר הרכב. במידה וקיימת התלבטות לגבי השמן המתאים, אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע מטעם חברה חיצונית.

2. ניקוי תקופתי של המלגזה

אי אפשר לתחזק אף סוג של מלגזה אם לא מנקים אותה. מנגד, ניקיון של המלגזה יכול להבטיח פעילות רצופה ולמנוע תקיעות שלאחר מכן עולות ביוקר. את הניקיון של המלגזה אפשר לבצע באופן עצמאי, באמצעות אנשי מקצוע או בביקור תקופתי במוסך. במידה והמלגזה מלוכלכת, הסכנה היא גם מפני התלקחות ספונטנית או נזקים בלתי הפיכים למנוע ולמרכיבים השונים. בנוסף, ניקיון תקופתי של המלגזה יכול לעזור לזהות חלקים רופפים ולתקן אותם לפני שהנזק הכספי יהיה גבוה יותר.

3. בדיקת מערכות החשמל

העניין הכי חשוב מבחינה בטיחותית הוא לבדוק את מערכות החשמל של המלגזה. ברמה היום יומית, הדרך לעשות את זה היא פשוט להניע את המלגזה ולבדוק שכל הנורות התקינות דולקות בלוח המחוונים. אחת לתקופה מסוימת, בדרך כלל 12-14 חודשים, צריך לבדוק את המלגזות בצורה יסודית יותר ועל ידי מכונאי מלגזות מוסמך.

4. בדיקת מכלי הדלק

הטעות הנפוצה היא להסתפק במחוון הרגיל של סימן הדלק כדי לדעת האם יש צורך לתדלק מחדש מלגזות דיזל או בנזין. אבל במקביל לזה, מה שחשוב מאוד לעשות זה לבדוק שאין נזילה במכלי הדלק. במקרים רבים, נזילה במכלי הדלק תהיה כרוכה בהוצאות על רכישת הדלק – אבל בלי שהמכונה תהיה זו שתצרוך אותו. במקום זה, יכול להיות שהנזילה תגרום לכך שהדלק יתבזבז ומי שמשתמש במלגזה יצטרך לשלם.

5. תחזוקה על ידי חברה חיצונית

מצד אחד, תחזוקה עצמאית שמתבצעת על ידי עובדי החברה או מפעילי המלגזה יכולה לחסוך בהוצאות. מצד שני, לאף מפעיל או עובד של חברה שמשתמשת במלגזות יש את הידע המקצועי של חברה חיצונית. לכן, יכול להיות שיהיה משתלם יותר לפנות אל חברה חיצונית כדי לבצע את התחזוקה. בעת הפניה אל חברה חיצונית, מקבלים למעשה אחריות על התחזוקה ויכולים להיות בטוחים שהמשך העבודה איתה תהיה תקינה, חסכונית ויעילה מתמיד.

דילוג לתוכן