מלגזות

שכר מנופאי – האם זה באמת משתלם?

שכר מנופאי

משכורת חודשית ממוצעת של 15 אלף ש"ח ומשכורת שעתית מינימאלית של 52 ש"ח הופכת את תפקיד המנופאי למבוקש מאוד. במאמר הבא נסביר עבור מי זה משתלם, מה ההבדל בין המשכורת של מנופאים שונים ומה עושים אם רוצים להצטרף לתחום

כיום דרושים מנופאים בפריסה ארצית רחבה ולשורה ארוכת פרויקטים. אם בעבר היצע מנופאים היה גבוה אבל הביקוש נמוך, הרי שכיום המצב הוא הפוך: בגלל הצורך לבנות כמות עצומה של בנייני מגורים ובתים בזמן קצר, יש יותר ביקוש מאשר היצע. התוצאה היא שכר יחסית גבוה של מנופאי ומסלול מהיר להשתלבות בתחום.

הממוצע של שכר מנופאי

בשביל לענות על השאלה האם משתלם להיות מנופאי, צריך להבין כמה הוא מרוויח. באופן כללי, שכר מנופאי חודשי עומד נכון להיום על כ-15 אלף ש"ח. את הממוצע מבצעים לפי שכר מנופאים שונים ועל פי עוד גורמים שנגיע אליהם בהמשך. אם מעדיפים לברר לגבי שכר מנופאי על בסיס שעתי, רואים לדוגמא שהמשכורת המינימאלית שממנה מתחילים היא 52 ש"ח לשעה. אלו סכומי כסף גבוהים משמעותית גם בהשוואה לממוצע בשאר התחומים וכמובן גם בהשוואה לשכר המינימום החוקי במשק.

למי מתאים לעבוד בתור מנופאים?

עבודה בתור מנופאים מתאימה למי שאוהבים את תחום הבנייה, העבודות והתפעול או התחזוקה. זו עבודה שיכולה לסייע להשתלב בענף הבנייה והשיפוצים ולעיתים קרובות היא משמשת בתור הצעד הראשון בדרך להפיכת המפעיל לקבלן. בנוסף, כיום דרושים מנופאים שיש להם אוריינטציה טכנית מסוימת והם מסוגלים להתמודד עם תפעול של מכונות כבדות.

 למה יש הבדל בין משכורות מנופאים?

ההבדלים בין סוגי משכורות של מנופאים נובעים מכך שיש כלים שונים שאותם צריך לתפעל. כך למשל השכר הממוצע עבור תפעול מנוף צריח עומד על 8,000-15,000 ש"ח בחודש, בעוד מנופאי גשר מרוויח קצת פחות ונמצא בטווח 8,000-11,000 ש"ח. לשם השוואה, אתת מרוויח 10,000-15,000 ש"ח בחודש וניתן גם לקבל הצעות על דרושים מנופאים לנמלי ים או תעופה בסכומים גבוהים יחסית. 

איך בוחרים איפה לעבוד?

העניין הוא שהיכרות עם שכר מנופאי היא רק חלק מתוך מערכת שיקולים רחבה יותר. כולנו כמובן רוצים להרוויח יותר ולעבוד פחות, אבל חשוב שנדע לקראת מה אנחנו הולכים. ספציפית בתחום הפעלת מנוף, עלינו להביא בחשבון לדוגמא את תהליך ההסמכה וההכשרה. בגלל שאסור ע"פ החוק לעבוד בתור מפעילי מנוף בלי להשלים את התהליך הזה, כדאי לחשב כמה יעלה לנו להשיג את התעודה ומה זה אומר מבחינת מספר הימים והשעות. 

המלצות על עבודה בתור מנופאים

מנופאים יכולים למצוא עבודה מתגמלת ומשתלמת על בסיס המלצות. את ההמלצות מקבלים דרך חברים, קרובים ובני משפחה. במידה ורוצים לקבל המלצות על עבודה בתחום אבל לא מכירים אישית אנשים שהגיעו ממנו, ניתן להרחיב את החיפוש ולהיעזר במידע מאתרי אינטרנט ורשתות חברתיות. חוץ מזה, את ההמלצות ניתן גם לאסוף דרך המעסיק ובאמצעות הפניה שהוא נותן לעובדים שלו.

כך תדעו האם העבודה משתלמת עבורכם

בסופו של דבר, כל אחד ואחת מאיתנו בוחרים מקום עבודה ע"פ שיקולים סובייקטיביים. בשביל לדעת האם שכר מנופאי אכן משתלם, אנחנו צריכים לבדוק מה האלטרנטיבות. במידה והאלטרנטיבות יאפשרו לנו להרוויח שכר גבוה יותר, יכול להיות שנעדיף תחום שונה. אבל ברוב המקרים, נגלה שעבודה בתור מנופאים היא גם מתגלמת, גם מאתגרת וגם משתלמת כלכלית. 

דילוג לתוכן