מלגזה חשמלית מלגזות

סוגי מלגזות ומאפייני הפעולה שלהן

מלגזות

מהי מלגזה?

המלגזה הינה כלי רכב אשר נועד לשנע ולהרים משא באמצעות זרועות ארוכות למרחקים קצרים יחסית. בכלי רכב זה נעשה שימוש נרחב בתעשיות השונות – מפעלים, חנויות, שדות תעופה, מחסנים ועוד. חשיבות המלגזה היא רבה, באמצעותה ניתן לשנע בנקל משא במשקל רב, כך שהיא נחשבת למוצר בסיסי בקרב המגזר התעשייתי, החקלאי והמסחרי. כיום, קיים מגוון רחב של מלגזות, אשר מבוססות על אמצעי הנעה שונים, גדלים שונים וכן פונקציות שונות אשר מותאמות לצרכים שונים. אי לכך, טרם בחירת המלגזה לעסק חשוב להכיר את סוגי המלגזות והדגמים השונים של המלגזות ואת התכונות של כל אחת מהן, זאת על מנת להתאים בצורה האופטימלית את המלגזה לסוג העסק.

מלגזות


סוגי מלגזות

מלגזת דיזל – יתרונות וחסרונות

הינה מהמלגזות הוותיקות בענף אשר מתבססת על הנעה באמצעות סולר. מלגזה זו מתאפיינת בכושר הרמה גבוה במיוחד, עד 10 טון. אי לכך, נעשה בה שימוש במחסנים, מפעלים ובמגוון תעשיות אשר עושות שימוש בציוד כבד במיוחד ושטח העבודה שלהן הוא גדול. יתרונות מלגזה זו הוא כושר ההרמה שלה, היכולת לעבוד ללא הפסקה וכן חוזקה הרב, מלגזה זו מתאימה לעבוד בתנאי שטח לא פשוטים, כגון: גשמים, רוחות חזקות וכן באזורים חקלאיים. חסרונותיה של המלגזה טמונים בכך שהיא מתבססת על אנרגיית דלק כך שהיא אינה חסכונית במיוחד. כמו כן יש את הגורם הסביבתי – פליטת אדי דלק מזהמת את הסביבה.  מלגזה זו גם מרעישה מיוחד לכן היא מתאימה יותר לשטח פתוח ופחות מתאימה למפעלים ומבנים סגורים. מעבר לכך, יש לקחת בחשבון את עבודת התחזוקה (החלפת שמנים, מסננים ועוד) וכן את הוצאותיה.

מלגזה חשמלית – יתרונות וחסרונות

מלגזה חשמלית זוהי מלגזה חדשה יותר אשר מתבססת על מצבר עם טעינה חשמלית. היא קטנה יותר לעומת מלגזת הדיזל ובעלת כושר הרמה נמוך יותר. מלגזה זו בעצם נותנת פתרונות ומענה לחסרונות אשר מאפיינות את מלגזת הדיזל.

יתרונותיה הם רבים, העובדה שהיא פועלת על טעינה חשמלית חוסכת לנו הוצאות דלק רבות, כמו כן מדובר בכלי רכב ידידותי לסביבה, היא אינה פולטת עשן מזהם. בנוסף, היא קטנה יותר, כך שניתן לעבוד עמה בשטחים קטנים וצרים והיא אינה מרעישה מה שהופך אותה לכלי הרמה ושינוע אופטימלי עבור מפעלים ומבנים סגורים, כגון: חנויות, מפעלים, אולמות תצוגה, מחסני תרופות ועוד. מעבר לכך מלגזה זו מביאה עימה חדשנות טכנולוגית, הכוללת מערכת בטיחות איכותית וכן מערכת מחשוב מתקדמת הכוללת מערכת בקרה המאפשרת זיהוי ומניעת תקלות. כמו כן, ישנם מגוון פיצ'רים מיוחדים אשר נועדו להקל על הנהג את העבודה, כמו שדה ראיה רחב, מושבים נוחים במיוחד, גגון המקל על העבודה בעונה החמה ועוד. אלמנט נוסף אשר מהווה יתרון הוא העובדה שמדובר בכלי רכב הדורש תחזוקה מינימלית, אין צרוך להחליף שמנים ומסננים כך שהוצאות התחזוקה הן נמוכות מאוד לעומת מקבילתה הפועלת על אנרגיית הדלק.

 חסרונותיה של המלגזה טמונים בכך שלרוב היא בעלת כושר נשיאה נמוך יותר, זמן עבודה מוגבל מכיוון שהיא זקוקה להטענה וכן העובדה שהיא פחות מתאימה לעבודה עם תנאי שטח קשים. יחד עם זאת, מלגזות אלה משתפרות לאורך הזמן, כך שניתן למצוא כיום מלגזות חשמליות חזקות המסוגלות לעבוד גם בתנאי שטח לא פשוטים.

מלגזות בעלות תכונות מיוחדות

כאמור, כיום השוק מציע לנו מלגזות בעלות מאפיינים מיוחדים המתאימים ליעדים שונים ומגוונים. חשוב להכיר את הסוגים של מלגזות אלו ואת התכונות שלהן, כשלעיתים תכונות מסוימות עשויות הבדל לא קטן במסגרת העבודה השוטפת, להקל על עבודתו של הנהג, לייעל את העבודה ולהגדיל את התפוקה. הנה מס' סוגי מלגזות שכדאי לכם להכיר:

מלגזות טלסקופיות

מלגזה זו הינה בעלת זרוע העמסה מיוחדת המאפשרת שינוע משא והרמה של מטענים. הייחודיות של זרוע היא העובדה שבקצה שלה ניתן להתקין מגוון אלמנטים, כגון: סל הרמה (סל אשר מיועד להרים אדם), משטחים בגדלים שונים, שיני מלגזות ועוד. ישנם מעמיסים טלסקופיים אשר מיועדים למגזר החקלאי הכולל מערכות קירור מתקדמות וכאלה אשר מיועדים למגזר התעשייתי המתאפיינים בהרמה, העמסה ושינוע של מטענים כבדים למרחקים של עשרות מטרים.

מלגזות היגש

מלגזות אלו הינו מלגזות אשר מותאמות להרמה ושינוע מטען במעברים צרים במיוחד. היא בנויה בצורה כזו שרק הצריח שלה פונה לצד המדף, כך שניתן להשתמש בה בין מעברים של פחות 2 מטרים. שימושי מאוד במחסנים ובמבנים צפופים וצרים. המפעיל יכול לעבוד איתן במצב של ישיבה, עמידה או הישענות, גמישות אשר מייעלת את התפוקה. המלגזות החדשות כיום מגיעות למהירות גבוהה וכן יכולת הרמה מהירה וגבוהה.

עגלות משטחים

עגלות משטחים, הינם עגלות מיוחדות אשר נועדו להרים ולשנע מטענים כבדים. ישנם עגלות ידניות, אשר מותאמות לשימוש במעברים צרים הכוללות ידית אחיזה רחבה וכן עגלות חשמליות המאפשרות העברה נוחה ומהירה של ציוד ומשטחים. עגלות אלה מתחלקות לשני תתי סוגים – עגלות מפעיל הולך, בו המפעיל הולך לצד המלגזה, לעומת מפעיל רכוב, בה המפעיל יושב על המלגזה וזהו יתרונה.

מלגזה מלקטת

מלגזה מלקטת אשר מכונה גם בשם "מאספת הזמנות" מתאימה במיוחד למחסנים ושירותי הפצה שונים. מטרתה היא לייעל את תהליך הליקוט ולהפוך אותו למהיר ומדויק יותר. ניתן להשיג מלגזות כאלה עם מגוון תכונות – תרנים שונים, מצברים שונים, מערכות ניווט מיוחדות, שימוש בהנחיה מגנטית ועוד.

מלגזת צריח

עוד מלגזות אשר בנויות לשימוש במעברים צרים הם מלגזות הצריח, אשר מצוידות עם מזלג בעל סיבוב של 90 מעלות ששיניו נעות קדימה ואחורה. המלגזה עצמה אינה מסתובבת אל עבר המדף, אלא רק המשטח בלבד אשר נשלף לצד ימין או שמאל למדפים. מלגזות אלו נבנות בהתאמה אישית לצרכי הלקוח ותנאי שטח העבודה המיועד.

מלגזות משקל נגדי

מלגזות אלה הינן מלגזות אשר מתאימות לעסקים, מפעלים ותעשיות בהם יש שימוש רב במלגזות. הן מאפשרות הרמה, שינוע, פריקה וטעינה של מטענים כבודים. כמו ברוב סוגי המלגזות, גם כאן ישנם מלגזות חשמליות וכן מלגזות דיזל.

מלגזות שדה

מלגזות שדה, כשמן הן, הינן מלגזות אשר מיועדות לעבודה בשדה ובשטח. מלגזת הדיזל אמנם נועדה לשימוש בשטחים פתוחים אך היא אינה מתאימה לנוע בתנאי שטח לא רגילים, כגון: שדות, חול ים ועוד. מלגזת השדה באה לתת מענה לצרכים האלה, היא נראית כמעין שילוב של טרקטור ומלגזה והיא בעלת יכול תמרון גבוהה בשטחים צפופים ומסוגלת להתמודד עם תנאי שטח קשים. אין ספק שמלגזה זאת נותנת מענה מושלם עבור עסקים אשר עובדים בתנאי שטח אלה, אך יש לקחת בחשבון שהעלות שלה גבוהה יותר ממלגזה חשמלית או דיזל רגילה.

בחרו את המלגזה המתאימה ביותר לצרכי העסק

לסיכום, ניתן לראות כי ישנם מלגזות במגוון סוגים, גדלים ותכונות. בסופו של דבר, המטרה היא לבחור במוצר שישרת את העסק בצורה האופטימלית. אי לכך, מוטב כי נבחר במלגזה שתייעל את העבודה השוטפת בעסק ותקל הן על מפעיל המלגזה עצמו והן על קיצור תהליכים שונים בעבודה עם המלגזה.

קראו עוד על : 5 טיפים לתחזוק נכון של מלגזה

דילוג לתוכן